"BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM" DEMEKLE OLMUYOR

“Ben Böyle düşünüyorum!” demekle olmuyor.

Yıllar var ki, “münazara” sözcüğü dilden düştü. “Safsata” sözcüğü ise her nedense yobazlıkla özleştirildi, batıl inanç anlamında kullanılır oldu. Oysa akıl yürütme yetisinin hatalı kullanımı anlamına gelir, bir yöntem sorunundan ibarettir, safsata. Dinle, imanla, inançla ilgisi yoktur. Başta Türkçenin kötü kullanımı olmaz üzere, eksik bilgi, önyargı, duygu sömrüsü gibi nedenlerden kaynaklanır.

Safsata kural olduğunda, konuşanlar birbirini duymaz olurlar. Kısır ortamı dolaylı karalama, sahte açmaz, tecahül-ü arifane, felaket tellallığı, girift soru gibi laf cambazlıkları doldurur. Gece gündüz televizyondan, basından, siyasilerden hatta maalesef yakınlarınızdan yayılan temelsiz ahkamın farkında olmamanız mümkün değil. Öyleyse, sorgulayın.

Başta konuştuğumuz Türkçe olmak üzere, fikirlerinizi, tercihlerinizi, size söylenenleri yada duyduklarınızı illa ki sorgulayın. Sosyal medya münazaraya el veren bir mecra değildir. Tweet w laf yetiştirmekle kaybedeceğiniz zamanı mesela “ad hominem” safsata nedir, onu öğrenmeye ayırınç

Öğrenin ki, arkanızı dönüp gideceğiniz zamanı doğru kestirebilesiniz. Kendiniz yapıyorsanız da yapmayın.

Ağızınızdan çıkanı kucağınız duysun.