HABERLERİN AĞINDA İSLAM

  • Yazar: Edward W. Said
  • Orijinal Adı: Covering Islam

…Batılı siyasetbilimcileri ve bazı medya çevreleri İslamiyet’i büyüteç altına almış durumda. İslamiyet ve İslam Dünyası, merkezi bir tartışma konusu.

Aslında görülüyor ki, bugünün İslami gruplaşmalarının çoğu Amerika Birleşik Devletlerinin yörüngesinde odaklanıyor. Ya Birleşik Devletlerin müttefiki yada müşterisi, Suudi Arabistan, Endonezya, Malezya, Pakistan, Mısır, Fas, Ürdün ve Türkiye militan Müslümanlar olarak adlandırılan grupların nispeten daha çok rastlandığı ülkeler. Çünkü bu ülkelerde resim ABD tarafından açıkça destekleniyor. Genelde tecrit edilmiş ve kendi halkına yabancılaşmış azınlık hükümetler Birleşik Devletler’in nüfuzunu kabullenmeye zorlanıyorlar.

2000 yılının ortalarında İsrail ordusu, işgal ettiği Güney Lübnan’dan çekilde. Bölgeye Hizbullah militanları yerleşti. Bununla birlikte yine 2000 yılının Mayıs – Haziran aylarında Türkiye ve Batı medyasında İran’ın, uluslararası terörizmi desteklediği ve doğrudan uyguladığı şeklindeki iddialar yoğunlaştı. Yani tüm dünyanın ilgisi tekrar Ortadoğu’da odaklanmış durumda.

Edward Said’in 1981’de yazmış olduğu “Haberlerin Ağında İslam” bu iddiaları değerlendirmesi ve kaynağını göstermesi açısından güncelliğini korumaktadır.